منوی ناوبری برگه ها

دیوارهای شیشه ای

جداکننده های فضا از هر نوع و جنسی که باشند،می توانند حالت شفاف داشته باشند. طوری که نور را از خود عبور دهند و ارتباط فضای دو طرف خود را به طور کامل قطع نکنند. این ارتباط پویای فضایی، درتقسیم بندی فضای داخلی بسیار پر اهمیت است.

درپارتیشن بندی فضاهای اداری امروز، از این نوع چیدمان شناور استفاده می شود به طوری که کارمندان با وجود اینکه فضا و حریم کاری مخصوص به خود را دارند، با کل مجموعه کاری نیز در ارتباطند و نظارت و کنترل کل محیط کار به سهولت انجام می گیرد. از طرف دیگر،جداکننده های شفاف، محیط های بسته و محدود فضاهای داخلی را تحت الشعاع قرار نمی دهند چرا که چشم، ارتباط بین دو سمت جدا شده را به وسیله نوری که از سطح دیوار شفاف عبور می کند، حفظ می کند.

یکی از موادی که می تواند در همه دیوار یا قسمتی از آن به کاررود و آن را به سطحی شفاف تبدیل کند، شیشه است. در عصر حاضر، کاربردهای وسیعتری از مشتقات حاصل از شیشه، شناخته شده است که امکان انتخابهای نامحدودی را به طراحان فضای معماری می دهد. شیشه در حالت ساده و بی هیچ آرایه ای در حال حاضرچندان به کار نمی آید. کاربری موثر آن در فضاهای بهداشتی،دیوار شیشه ای دوش است که به حالت شیشه خم طراحی وساخته می شود. از آنجایی که شیشه به عنوان دیوار، یک نقش محدود، ثابت مثل پانل یا متحرک مثل درهای کشویی را دارد و بیشتر به عنوان بازشو ( در) یا نورگیر فضا عمل می کند،نقش دیوار ساده، بی حرکت و وسیع را در فضای داخلی به صورت موثر ندارد. پس قسمتی از دیوار، گوشه ای از فضا به صورت محدود و محلی که در مسیر رفت و آمد واحتمال برخورد نباشد، می تواند محلی برای استفاده تمام قد از شیشه باشد.

یکی از آرایه های پرطرفدار روی شیشه، سندبلاست کردن آن است.پاشیدن دانه های شن با سرعت که طی فرآیندی در پروسه ساخت شیشه بر روی آن اعمال می شود، سطح شیشه را از حالت ساده به سطحی سمباده خورده و بافتدار تبدیل می کند.امروزه از این روش برای نقش دار کردن شیشه هایی که روی در جاسازی می شوند و شیشه هایی که قا بهای چوبی یا فرفورژه دارند و به صورت پانل یا پاراوان نقش دیوارهای سبک را در فضا ایفا می کنند استفاده می شود. همین شیشه ها در فرآیند ساخت می توانند با اکسید فلزاتی به رنگ های مختلف درآیند و در قسمت های برجسته و گل وبرگ دار خود، حاوی رنگ های متفاوتی شوند. از این آرایه نیزهمانند مورد یادشده استفاده می شود. در این نوع شیشه ها،گذر نور طبیعی روز از یک طرف و نور پردازی جهت دار درشب از طرف دیگر، رنگهای زیبایی را بر اشیاء و دیوارهای مجاور پرتو افشان خواهد کرد و جلوه بصری و تنوع بیشتری به فضای پیرامون خواهد بخشید.

استفاده از کاربردهای سنتی شیشه های رنگین که از قدیم در سرسراها، ارسی ها و درها متداول بوده و غیر از توجیه دکوراتیو، کاربری هایی از جمله حفظ بهداشت و مسائل ارگونومیک داشته است نیز می تواند بسیار در ایجاد محیطی دلچسب و رویایی موثر باشد. استفاده از شیشه های رنگین در قطعات متنوع در قابهایی از چوب خراطی شده یا فلز، به صورت دیوار،دیوارک یا پانل، می تواند به زیبا یی جلوه گر هنر ایرانی درقسمتی از طراحی فضای داخلی شود.

یکی دیگر از کاربردهای رنگ در شیشه که روی شیشه ساده اجرا می شود، نقاشی روی شیشه یا ویترای است. هنر ویترای از قدیم یکی از هنرهای سنتی در معماری کلیساها بود و اکنون نیز باردیگر با رنگ و بویی تازه تزئین کننده شیشه های فضاهای خانه ها، هتل ها، کتابخانه ها و گلخانه ها و هر فضایی است. دیوارهای شفاف و ترنسپرنت transparentهمیشه دیوارهایی ثابت یا باپایه ای ثابت روی زمین نیستند. این جداکننده ها که نقش دیوار را در فضای داخلی ایفا می کنند،می توانند به صورت آویخته مانند یک پرده درقسمتی از فضا عمل کنند، مثلا از سقف تا نیمی ازارتفاع تا کف را شامل شوند. در این حالت امکان ارتباط فضایی به جهت اینکه از پایین فضا مشترک است، به طور چشمگیری پیوسته و قوی است.

با استفاده از قطعات شیشه های رنگی در ابعاد، اشکال و رنگهای متفاوت و ارتباط آنها با یکدیگر  مثل ارتباط با فریم فلزی یا قابهایی که به وسیله بافته هایی نظیر قلاب بافی یا مکرمه بافی از منسوجاتی چون کنف و الیاف طبیعی و محکم ساخته می شوند می توانید دیوارهایی سیال یا شناور طراحی کنید که به حس پویایی محیط کمک کند و به صورت یک عنصر دکوراتیو در فضا عمل کند. اشیاء یا صفحات شیشه ای به جهت قابلیت عبور نور واتصال دهنده آنها به یکدیگر و جنس سبک خود، امکان ایجاد یک دیوار شفاف و سبک را در فضا موجب می شوند.

از دیگر مواردی که به عنوان دیوار شفاف از آن می توان نام برد،دیوارهایی هستند که در قسمت هایی از ساختار خود سوراخها وبازشوهایی برای ارتباط به دو سوی دیوار دارند و این سورا خها با شیشه یا ماده ای نظیر آن پر می شوند. مورد دیگری که به عنوان دیوار شفاف کاربرد وسیعتر و قابل لمس تری دارد، بلو کها وآجرهای شیشه ای هستند. بلو کهای شیشه ای طی سالهایی که به بازار عرضه شده اند به خاطر تنوع در ساخت، رنگ وطراحی، مشتریان متعدد و متفاوتی را به خود جذب کرده اند.دیوارها، دیوار کها و جان پناه ها، جان پناه پله ها در منازل مسکونی و فضاهای اداری که از بلوک شیشه ای ساخته و آماده می شوند، این قابلیت را دارند که با نوع طراحی و چیدمان فرم دیوار، روی هم چیده و سوار شوند. نصب وبهره برداری از آن ساده است و تنوع زیبایی به محیط می بخشد.

دراستفاده ازبلوکهای شیشه ای در فضای مسکونی باید به این نکته نیز توجه داشت که باتوجه به اینکه هر واحد بلوک ، حجم، فرم و ضخامت مشخصی در فضا به خود اختصاص می دهد، برخلاف موارد ذکر شده قبل،از ظرافت و یکدستی زیادی برخوردار نیست. پس در استفاده ازآن باید دقت کنید که هماهنگ با سبک طراحی داخلی فضای مسکونی باشد و کاملا با سبک عناصر دیگر طراحی، مطابقت داشته باشد. بلوکهای شیشه ای در دونوع کلی ساده و طر حداردر بازار موجود هستند. در نوع طرحدار، طراحان کوشیده اند تا از موتیف های سنتی و مدرن، رنگها، خطوط و حتی عناصرحقیقی نوستالژیک مانند مهره ها، صدف، سکه و… در جهت هرچه متنوع تر شدن آن استفاده کنند.

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *